Witajcie na Naszej-trasie!

Druhny i Druhowie! Zapraszamy do udziału w projekcie „Nasza-trasa”. Jego ideą i najważniejszym celem jest ponowne odkrycie tego, co w harcerstwie jest najważniejsze, czyli wędrówki, pasji odkrywania przyrody, historii i kultury naszej ojczyzny. Zapraszamy do wytyczania nowych ścieżek i szlaków turystycznych! To projekt właśnie dla Was!

Pokażmy sobie i światu, że nasze najbliższe rodzinne strony są pełne niedostrzeganych na co dzień zabytków, miejsc pamiętnych wydarzeń historycznych, fascynujących tradycji regionalnej odrębności, śladów historii i kultury mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, czy wreszcie ciekawostek przyrodniczych. Jeśli tylko zechcecie, możecie zebrać swoje drużyny i wyruszyć razem z nami na szlak pełen przygód i odkrywania na nowo Waszego regionu. Wyjątkowość naszej propozycji polega na tym, że tylko od Waszej chęci zależeć mogą rzeczy niecodzienne - po Waszej wyprawie mogą pozostać ślady w postaci drogowskazów i kamieni milowych, które wspomogą i poprowadzą wędrowców wyruszających po Was na zupełnie nowe, przetarte właśnie przez Was szlaki.

Dokąd zmierzamy?

Nasze cele to przede wszystkim:

•    Budowanie identyfikacji harcerzy ze swoim regionem przez poznawanie jego historii, odkrywanie walorów turystycznych i krajoznawczych,

•    Wzbudzenie zainteresowania historią regionów, poznawaniem pozostałości kulturowych odrębności Waszego regionu,

•    Utrwalanie pamiątek kultury materialnej oraz niematerialnej dawnych mieszkańców Waszego regionu, poszukiwanie śladów historii i kultury mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych w Waszym regionie,

•    Propagowanie turystyki w środowiskach harcerskich,

•    Zachęcenie harcerzy do zdobywania odznak PTTK.

Co po drodze?

Zasadniczym zadaniem dla drużyn realizujących propozycję programową Nasza-trasa jest opracowanie trasy szlaku turystycznego na terenie działania (gminy, miasta, powiatu) drużyn.

Każdy szlak wytyczony w ramach tego projektu weźmie udział w konkursie o miano Złotego Szlaku Harcerskiego. Co zrobić, aby Wasz szlak zajął jak najwyższe miejsce? Wskazówki na temat certyfikowania szlaków w ramach projektu „Nasza-trasa” znajdziecie w rozdziale „Plan podróży” oraz na stronie internetowej:
www.nasza-trasa.zhp.pl

Przygotowanie trasy szlaku turystycznego to główne wyzwanie propozycji programowej, zachęcamy Was i Wasze drużyny do podjęcia wyzwania!

Realizacja projektu „Nasza-trasa” to już jest wędrówka. Na tym szlaku czekają na Was przygotowane przez nas kamienie milowe. Mają one pomóc Wam dostrzec najważniejsze etapy wędrówki i dobrze rozłożyć siły. Kolejne kamienie milowe to:

•    Palcem po mapie,
•    Stare widokówki,
•    Wielka wyprawa,
•    Pamiętnik wędrowca.

W rozdziale „Kamienie milowe” znajdziecie szczegółowe informacje i wyjaśnienia dotyczące zadań, które kryją się pod tymi tajemniczymi nazwami.

Oprócz przygotowanych przez nas kamieni milowych, na drodze, którą zdecydujecie się podążać, będą czekały na Was także przygody na szlaku. Tylko od Was zależy, jak wiele takich przygód uda Wam się przeżyć.

Od Was zależy jak będzie wyglądała Wasza wędrówka, to Wy zdecydujecie, jakie przygody na szlaku wybierzecie. Przygody na szlaku to pomysły na krótkie i jednorazowe zadania, akcje i działania dla drużyn, w które możecie zaangażować nie tylko Waszych harcerzy, ale także osoby spoza harcerstwa, np. uczniów szkół, przy których działa Wasza drużyna, nauczycieli, rodziców, inne organizacje pozarządowe, instytucje kultury itp. Szczegółowe informacje na temat tych pomysłów na działania, które dla Was przygotowaliśmy, znajdziecie w rozdziale „Przygody na szlaku”.