files/naszatrasa/kamienie/palcem.jpg

Pierwszy kamień milowy - Palcem po mapie – cykl kilku zbiórek drużyny oraz zastępów, podczas których harcerze wykonują mapę najciekawszych miejsc i obiektów okolicy, poznają ich historię, tworzą prezentacje, wymieniają się wiedzą, a także biorą udział w krótkiej grze terenowej na szlaku kilku najciekawszych miejsc. Harcerze w bezpośredni sposób spotykają się z historią i kulturą swojej małej ojczyzny – poznają dawne przedmioty codziennego użytku, spotykają się z ciekawymi ludźmi, odnajdują źródła historyczne mówiące o ich miejscowościach, poznają przyrodę, zabytki i historię swojej okolicy. Na tym etapie pojawia się współzawodnictwo zastępów – można organizować konkurs na najlepszą mapę okolicy lub grę sprawdzającą wiedzę o historii i kulturze Waszej miejscowości.

Przeczytaj dokładny opis zadania Palcem po mapie