Jeśli zdecydowaliście się już wyruszyć na szlak, zapraszamy Was do zapoznania się z przygotowanymi dla Was pomysłami na realizację kluczowych zadań w ramach programu „Nasza-trasa”, to znaczy poszczególnych kamieni milowych. Pomysły te zostały przygotowane po to, aby ułatwić Wam bieżącą pracę z Waszymi drużynami, a także po to, aby zainspirować Was do podejmowania własnych inicjatyw i realizowania własnych pomysłów odpowiadających głównym założeniom naszej propozycji programowej. Te główne założenia to przede wszystkim idea odkrycia piękna i fascynujących tajemnic Waszych najbliższych okolic, których to walorów na co dzień być może nie dostrzegacie, a które właśnie macie szansę dostrzec i jednocześnie uświadomić ich istnienie innym. Pamiętaj, że zarówno zadania w ramach kamieni milowych jak i przygód na szlaku nie muszą być realizowane przez Was ściśle zgodnie z naszymi wskazówkami. Najważniejsze jest oparcie się na głównych założeniach, które mogą być realizowane również w ramach zupełnie innych projektów!

BARDZO WAŻNE!

Przed przystąpieniem do realizacji programu „Nasza-trasa” przygotuj wspólnie z radą drużyny kompleksowy plan realizacji wszystkich zadań. Jako lider powinieneś działać od początku do końca planowo i ze świadomością celu do którego dążysz.

•    Jako drużynowy masz już z pewnością wypracowane metody planowania i realizacji większych zadań. Proponujemy Ci jednak skorzystanie z pomocy, którą specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy. Rozdział „Harcerskie drogowskazy” zawiera przydatne wskazówki na temat tego, jak sprawnie możesz posłużyć się harcerskimi instrumentami metodycznymi -  stopniami, sprawnościami i projektami

•    Jeśli chciałbyś wykonywać zadania posługując się profesjonalną metodą planowania i realizacji projektów, w rozdziale „Harcerskie drogowskazy” znajdziesz dział „Zarządzanie projektami” przeznaczony dla szczególnie zainteresowanych tą tematyką, zwłaszcza drużynowych drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych.

•    Zachęcenie harcerzy do realizacji części z zaplanowanych zadań w ramach prób na stopnie i sprawności, pozwoli Ci włączyć ich w aktywną realizację programu a jednocześnie da im możliwość samodoskonalenia się i czerpania satysfakcji z naszej wspólnej wędrówki.

files/naszatrasa/kamienie/palcem.jpg