Decydując się na przystąpienie do programu „Nasza-trasa” decydujecie się jednocześnie na przystąpienie do rywalizacji o nagrody w trzech kategoriach:

•    Tytuł Złotego Szlaku Harcerskiego - dla drużyny, która opracuje trasę szlaku turystycznego i uzyska najwyższą w swoim regionie (chorągwi) ilość punktów według kryteriów opisanych w dziale „Plan podróży”. Nagrodą dla najlepszych szlaków z każdej chorągwi będzie umieszczenie ich w Harcerskim Kanonie Krajoznawczym Polski.

•    Nagroda Naczelnika ZHP dla drużyny, która uzyska największą w swoim regionie (chorągwi) ilość punktów za realizację poszczególnych zadań w ramach kamieni milowych oraz przygód na szlaku oraz przyśle do nas meldunek w atrakcyjnej i oryginalnej formie.

•    Harcerska Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza (HOTK) dla każdego, kto bierze udział w realizacji propozycji programowej, zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie Odznaki.